Jakub Skiba został p.o. prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych; w czwartek został odwołany ze stanowiska wiceszefa MSWiA - poinformował resort, który sprawuje nadzór nad PWPW.

"19.10.2017 r. z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odwołany został Jakub Skiba. Rada nadzorcza Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych delegowała w dniu 20.10.2017 r. Jakuba Skibę do pełnienia obowiązków prezesa PWPW" - poinformowało MSWiA w komunikacie.

W poniedziałek z funkcji prezesa zarządu PWPW odwołany został Piotr Woyciechowski. Jak informowało MSWiA, powodem odwołania był "nasilający się konflikt z pracownikami i związkami zawodowymi". Według resortu "spór ten uniemożliwiał sprawne i właściwe działanie Wytwórni".

Według mediów, odwołanie Woyciechowskiego mogło być pokłosiem podsłuchiwania związkowców z PWPW. Jak podawały "Fakt" i RMF FM, związkowcy z Wytwórni mieli zostać nagrani w jednej z kawiarni w pobliżu PWPW; nagrania z podsłuchów miały trafić pocztą elektroniczną do członków dwóch największych związków zawodowych w Wytwórni.

Spółka zaprzeczyła medialnym doniesieniom jakoby zarząd uczestniczył w nagrywaniu rozmów związkowców. Zarząd PWPW zaznaczył, że opisane zdarzenie miało miejsce poza terenem spółki. Wyraził także nadzieję, że osoby zainteresowane "samodzielnie podejmą właściwe kroki prawne w celu obrony swoich interesów".

Znajdująca się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zajmuje się m.in. produkcją paszportów, dowodów osobistych, praw jazdy, dowodów rejestracyjnych. Jest także producentem banknotów zamawianych m.in. przez Narodowy Bank Polski.

Skiba od listopada 2015 roku był wiceszefem MSWiA nadzorującym m.in. Straż Graniczną i politykę migracyjną.

Urodził się 16 maja 1961 r. w Krakowie. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest również absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 1993–1997 pracował w NIK, MSZ oraz jako pierwszy sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa kancelarii premiera, a w latach 1999-2001 dyrektora generalnego w GUS. Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 r. został powołany na stanowisko członka zarządu NBP. Jakub Skiba był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. Uchodźców.