Dzisiejsza debata jest ewidentnym przykładem na to, że ani rząd, ani totalna opozycja nie mają pomysłu na rolnictwo - powiedział w środę Jarosław Sachajko (Kukiz'15) w trakcie debaty nad wnioskiem ludowców o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa.
Reklama

"Dzisiejsza debata jest ewidentnym przykładem na to, że ani rząd, ani totalna opozycja nie mają pomysłu na rolnictwo. PSL - autor niniejszego wniosku - z racji zbliżających się wyborów samorządowych i dalszego braku pomysłu na polskie rolnictwo, pragnie zaistnieć w mediach i o sobie przypomnieć. Złożonym wnioskiem PSL wyrządza - myślę - celową przysługę panu ministrowi Krzysztofowi Jurgielowi, ponieważ zamiast osłabić ministra, wydatnie wzmacnia jego pozycję w rządzie. Nie ulega wątpliwości, że na dzisiejszym spektaklu zyskają obie strony. Szkoda tylko, że żadnej korzyści nie odniosą rolnicy" - powiedział Sachajko.

Jego zdaniem, wśród realnych problemów wsi i rolnictwa jest nieskuteczna walka z ASF, "za którą główną odpowiedzialność ponosi minister środowiska - i to jest bardzo wielkie zastrzeżenie rolników, jak i wielu parlamentarzystów". "Minister rolnictwa za to jest odpowiedzialny za likwidację produkcji trzody chlewnej w małych i średnich gospodarstwach swoimi rozporządzeniami" - dodał.

"Nie o wieś i rolnictwo jednak wnioskodawcom chodzi. Choć każdy oczywiście przekonuje, że troska o polskich rolników, o zapewnienie rozwoju, lepszej konkurencyjności i dochodowości gospodarstw rolnych jest głównym celem" - ocenił. Mówił, że gdyby tak było, to opozycja totalna pracowałaby nad przygotowaniem korzystnych dla rolnictwa rozwiązań ustaw, które nie będą blokowały rozwoju przedsiębiorczości wśród rolników, czy likwidowały coraz to nowych gałęzi produkcji rolnych.

"W imieniu klubu Kukiz' 15 chciałbym podkreślić, że nie godzimy się na takie traktowanie spraw ważnych dla Polaków, dla rolników, dla mieszkańców wsi" - powiedział. Przypomniał, że Kukiz'15 od początku roku złożył ponad 15 projektów ustaw rolniczych i okołorolniczych, które mimo iż "popierane przez rolników, nie zyskały pozytywnej opinii Ministerstwa Rolnictwa".

"Kukiz'15, jako opozycja merytoryczna nie zamierza brać w takim chocholim tańcu udziału. Dlatego, pomimo braku dyscypliny w naszym klubie, będę bardzo gorąco rekomendował kolegom i koleżankom, aby wstrzymać się od głosu i nie brać w tym politycznym teatrze udziału" - powiedział.