Rodziny, które chcą zachować ciągłość w otrzymywaniu świadczeń z programu „Rodzina 500 plus” muszą do końca sierpnia złożyć nowy wniosek – przypomniała w piątek wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Na Podkarpaciu z takiego wsparcia korzysta prawie 152 tys. rodzin.

Wojewoda dodała, że składanie wniosków zaczyna się 1 sierpnia. Zaapelowała do rodzin, aby nie zwlekały ze składaniem wniosków, by mogły zachować ciągłość w otrzymaniu świadczeń. Poinformowała, że zainteresowani będą mogli uzyskać informacje związane z przyznawaniem świadczeń dzwoniąc na specjalną infolinię 800 100 990, która zostanie uruchomiona w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie również 1 sierpnia.

„Żeby być pewnym, że 1 października nabędzie się prawo do świadczenia wychowawczego to najlepiej w sierpniu złożyć wniosek o jego wypłatę” – mówiła Leniart.

Dodała, że w przypadku, kiedy wniosek o wypłatę świadczenia będzie złożony później niż w październiku, to świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym został złożony wniosek, ale bez wyrównania. Wobec tego może nastąpić przerwa w otrzymaniu świadczenia.

Po raz kolejny przestrzegła przed oszustami, którzy żądają opłaty za pobranie wniosku i podkreśliła, że wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest całkowicie darmowy, a za jego pobranie oraz złożenie nie ma żadnych opłat.

Przypomniała jednocześnie, że na Podkarpaciu ze wsparcia programu „Rodzina 500 plus” korzysta blisko prawie 152 tys. rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzymuje ponad 246 tys. dzieci. Od uruchomienia programu do podkarpackich rodzin trafiło już ponad 1,9 mld zł (miesięcznie to ponad 122 mln zł).

Zauważyła też, że spośród prawie 152 tys. rodzin uprawnionych do pobierania świadczenia ponad 84 tys. rodzin pobiera świadczenie na pierwsze dziecko. „Pokazuje to, jak bardzo te świadczenia są potrzebne dzieciom, które często nie miały zaspokajanych podstawowych potrzeb”- zauważyła.

Podkreśliła, że nie sprawdziły się zarzuty dotyczące marnotrawienia środków z programu „Rodzina 500 plus”. „Ok. 35 świadczeń miesięcznie przekazywanych jest w formie rzeczowej lub opłacania usług, co w kontekście ponad 246 tys. dzieci, na które te środki są pobierane, to margines” - oceniła.

W województwie podkarpackim wypłaty realizowane są systematycznie i na bieżąco. Na 2017 rok wojewoda podkarpacki dysponuje na ten cel kwotą ponad 1,3 mld zł.