Turecki MSZ potępił w czwartek deklaracje niemieckich polityków, w ślad za którymi rząd Niemiec ma wydać decyzję zakazującą prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi wygłoszenia mowy na wiecu jego sympatyków w Hamburgu podczas lipcowego szczytu G20.

W komunikacie opublikowanym na swej stronie internetowej turecki MSZ określa jako "nieszczęśliwe i nie do zaakceptowania deklaracje różnych niemieckich polityków umotywowane względami polityki wewnętrznej".

Komunikat przypomina, że Turcja wystąpiła na drodze oficjalnej do władz niemieckich o udostępnienie prezydentowi Erdoganowi terenu, aby podczas swej wizyty w Hamburgu mógł zwrócić się do obywateli tureckich zamieszkałych w Niemczech.

Turecki prezydent weźmie udział w dorocznym spotkaniu G20, które odbędzie się w Hamburgu w dniach 7 i 8 lipca.

Niemiecki minister spraw zagranicznych, socjaldemokrata Sigmar Gabriel, powiedział przedstawicielom mediów podczas wizyty w Rosji, że Berlin "zakomunikuje Turcji, iż (...) takie wystąpienie w Niemczech nie jest możliwe".

Dodał, że nie jest to dobry pomysł ze względów bezpieczeństwa", ale że strona niemiecka nie może zakazać Erdoganowi wystąpienia w tureckim konsulacie na terenie Niemiec.

Przywódca niemieckiej SPD i jej kandydat na kanclerza Martin Schulz wypowiedział się przeciwko temu, aby w Niemczech przemówienie wygłaszał polityk, "który w Turcji wsadza opozycjonistów i dziennikarzy do więzienia".

Turecki MSZ w cytowanym komunikacie oskarżył Schulza o "ograniczanie prawa do zgromadzeń i swobody wypowiedzi".

"Odrzucamy i z mocą potępiamy wypowiedź tej osoby przeciwko naszemu prezydentowi" - brzmi ostatnie zdanie komunikatu.

Stosunki Berlin-Ankara uległy pogorszeniu m.in. wskutek zatrzymania w Stambule niemiecko-tureckiego dziennikarza, którego władze Turcji oskarżyły o uprawianie propagandy terrorystycznej oraz w następstwie tego, że niemiecki wymiar sprawiedliwości odmówił wydania i ekstradycji wojskowych i urzędników tureckich, którzy poprosili o azyl w Niemczech po nieudanym zamachu stanu w Turcji w lipcu ub. roku.