Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odłożył, na wniosek Trybunału Konstytucyjnego, podpisanie przyjętych przez obie izby niemieckiego parlamentu ustaw wprowadzających jednolity patent Unii Europejskiej.

Trybunał potrzebuje więcej czasu na zbadanie zgodności tych ustaw z niemiecką konstytucją - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prezydenta, wskazując, że złożona została w tej sprawie skarga konstytucyjna.

Agencja dpa pisze, powołując się na urząd prezydenta, że skargę złożyła osoba prywatna i że Trybunał uzasadnił swój wniosek do prezydenta, wskazując, że skargi tej nie można z góry uznać za beznadziejną, więc potrzebuje czasu na jej rozpatrzenie.

Jednolity Europejski System Patentowy obejmuje decyzję o wzmocnionej współpracy z 2012 roku i porozumienie dotyczące Jednolitego Sądu Patentowego z 2013 roku. Kraje członkowskie, w tym Polska, zadeklarowały wzmocnioną współpracę przy tworzeniu systemu. Patenty UE mają być przyznawane przez Europejski Urząd Patentowy i automatycznie obowiązywać we wszystkich krajach Unii.

Agencja dpa pisze, że aby jednolity patent UE mógł zacząć obowiązywać, konieczna jest zgoda trzech krajów unijnych z największą liczbą patentów: Niemiec, Francji i W. Brytanii. Londyn zapowiedział w końcu ubiegłego roku, że poprze ten system mimo decyzji o Brexicie.