Obywatele Europy chcą rozwiązań w kwestii bezpieczeństwa, imigracji oraz bezrobocia i oczekują, że Europa musi im tych rozwiązań dostarczyć. Musimy być bliżej mieszkańców kontynentu - mówił w czwartek szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani na posiedzeniu Komitetu Regionów.

W czwartek w Brukseli rozpoczęła się sesja plenarna Komitetu Regionów, na której Tajani spotkał się z przywódcami lokalnymi, by m.in. rozmawiać na temat przyszłości Europy.

"Musimy sprawić, że Europa będzie bliżej obywateli. Deklaracja Rzymska zobowiązuje nas, żebyśmy pracowali nad tym na poziomie lokalnym regionalnym, narodowym i europejskim" - powiedział Tajani.

Jak mówił, instytucje unijne muszą być bliżej obywateli, szczególnie w takich kwestiach, jak bezpieczeństwo, migracja i bezrobocie młodych. Tajani zaapelował też o to do przedstawicieli regionów Europy.

"Zdecydowane poparcie dla proeuropejskiego podejścia we Francji w ubiegłym tygodniu może być postrzegane jako wielki zwrot Europy po głosowaniu nad Brexitem. To nie jest odosobnione zjawisko. Widzieliśmy wcześniejsze wybory w Austrii i Holandii, które zakończyły się proeuropejskim werdyktem" - powiedział, dodając, że nie można zapominać, iż głosowania w tych krajach były też sygnałem, że potrzebne są zmiany w Europie.

Jak dodał, Europa walczy z bezrobociem i widać tego sukcesy, jednak musi to dotyczyć wszystkich regionów. "Naszym obowiązkiem jest kontynuowanie działań, by młodzi mogli znaleźć pracę w całej Europie" - zaznaczył. Opowiedział się też za wzmocnieniem polityki spójności poprzez przekazywanie na nią kolejnych środków budżetowych.

Komitet Regionów – unijne zgromadzenie przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych – rozpoczął inicjatywę zatytułowaną „Rozważania nad Europą”, która obejmuje spotkania z obywatelami i debaty w ratuszach europejskich miast oraz dyskusje polityczne w parlamentach regionalnych i radach lokalnych. Celem jest umożliwienie obywatelom wyrażenia obaw i oczekiwań wobec Europy.

W pierwszym dniu sesji plenarnej Komitet dyskutował o polityce spójności UE po roku 2020. Dyskusje na temat przyszłości inwestycji UE w regionach i miastach będą kontynuowane w drugim dniu sesji z udziałem komisarza do spraw budżetu UE Guenthera Oettingera.