Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland wyraził głębokie rozczarowanie w związku z doniesieniami o kolejnym wykonaniu wyroku śmierci na Białorusi – poinformowała w piątek służba prasowa Rady Europy.

"Sekretarz generalny Rady Europy jest głęboko zasmucony kolejną egzekucją" - głosi komunikat służby prasowej Rady Europy opublikowany w piątek wieczorem. O wykonaniu w ostatnich tygodniach kolejnego wyroku śmierci na Białorusi poinformowało wcześniej w piątek niezależne Centrum Praw Człowieka Wiasna w Mińsku.

"Wyrok śmierci to nie jest sprawiedliwość. Ta egzekucja jest szczególnie godna ubolewania, ponieważ odbyła się w momencie, kiedy na Białorusi toczy się dialog na temat zlikwidowania kary śmierci, wspierany przez Radę Europy” – powiedział Thorbjoern Jagland.

„Raz jeszcze podkreślę nasze głębokie przekonanie, że kara śmierci jest sprzeczna z wartościami europejskimi. Wzywam władze Białorusi do wprowadzenia moratorium na jej wykonywanie bez dalszej zwłoki i do złagodzenia pozostałych wyroków śmierci” – oświadczył sekretarz generalny RE.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie.

Według szacunków obrońców praw człowieka od powstania niezależnej Białorusi wykonano około 400 wyroków, przy czym obecnie co roku mają miejsce trzy lub cztery egzekucje. W ubiegłym roku było ich cztery.

O zniesienie kary śmierci lub wprowadzenie moratorium na jej wykonywanie niejednokrotnie apelowały do władz Białorusi Rada Europy, Unia Europejska i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.