Północnokoreański test rakiety balistycznej, choć nieudany, to wyraz braku szacunku ze strony Korei Północnej dla życzenia Chin i ich wysoko cenionego prezydenta - napisał w sobotę na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Chiny są głównym sojusznikiem Korei Północnej, ale sprzeciwiają się rozwijanemu przez Pjongjang programowi zbrojeń oraz konfrontacjom komunistycznego reżimu z USA i ich sojusznikami.

Wypowiedź prezydenta Trumpa to reakcja na wystrzelenie w sobotę przez Koreę Północną pocisku balistycznego nieustalonego jeszcze typu. Według południowokoreańskiego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów rakietę wystrzelono z prowincji Pyongan Południowy ok. godz. 5.30 czasu lokalnego.

Dowództwo amerykańskich sił wojskowych na Pacyfiku (USPACOM) informowało, że rakieta nie opuściła terytorium Korei Północnej i nie stanowiła zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych. Jak dodano, pocisk eksplodował kilka minut po starcie.

Informację o nieudanym teście rakiety potwierdziło także południowokoreańskie wojsko.

Przeciwko działaniom Pjongjangu ostro zaprotestowała m.in. Japonia. Sekretarz gabinetu premiera Yoshihide Suga powiedział, iż przebywający obecnie z wizytą w Wielkiej Brytanii premier Japonii Shinzo Abe jest na bieżąco informowany o rozwoju sytuacji.

Północnokoreański reżim przeprowadził test dzień po tym, jak sekretarz stanu USA Rex Tillerson, występując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, ostrzegł, że brak reakcji na nuklearne i rakietowe ambicje Korei Północnej może spowodować "katastrofalne skutki".

Z kolei prezydent USA Donald Trump w czwartkowym wywiadzie dla agencji Reutera zaznaczył, że rozwijanie przez Pjongjang programu nuklearnego i balistycznego może skutkować "bardzo, bardzo poważnym konfliktem".

Administracja Trumpa deklarowała jak dotąd, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest mało prawdopodobny. Strategia USA wobec Pjongjangu opiera się obecnie na wywieraniu nacisków na reżim przy współdziałaniu z Chinami, najważniejszym partnerem handlowym Korei Północnej.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA.