Gen. Janicki 19 maja ma zostać przesłuchany w Sądzie Okręgowym w Warszawie w sprawie przygotowania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

"Ocena pracy pana Janickiego jest negatywna. Jedną z przesłanek zmian w Biurze Ochrony Rządu było to, co nazwałem swego czasu +sprzątaniem po panu Janickim+. Szczególnie w kontekście katastrofy smoleńskiej - awansowanie pana Janickiego na kolejny stopień generalski przez byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, jest jednym wielkim skandalem" - powiedział szef MSWiA na konferencji prasowej.

W ocenie ministra, "BOR pod rządami Janickiego było w złej kondycji finansowej". Jak dodał, w 2013 r. budżet BOR wynosił 178 mln zł, a w tym roku wynosi 232 mln - nie wliczając w to środków z ustawy modernizacyjnej służb mundurowych MSWiA.

Reklama

"To świadczy o tych wszystkich zaniedbaniach. Nierealizowanie procesu szkoleń albo ograniczanie tego procesu, to wszystko skłoniło nas do tego, żeby podjąć decyzję o przebudowanie od podstaw BOR, o stworzeniu nowej formacji" - powiedział Błaszczak.

Gen. Marian Janicki był szefem Biura Ochrony Rządu w latach 2007 - 2013.(PAP)