Sprawcy chcieli wyłudzić ponad 2,3 mln zł dopłat bezpośrednich dotyczących terenu poligonu wojskowego i państwowych gruntów. Nie udało się. CBA zatrzymało pracownika podkarpackiego ARiMR oraz współorganizatora procederu, a cztery inne osoby usłyszały zarzuty w prokuraturze.
Reklama

Prokuratura Okręgowa w Przemyślu prowadzi postępowanie przygotowawcze powierzone Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie w sprawie doprowadzenia pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Agencji.

W toku śledztwa ustalono, iż proceder polegał na wyłudzeniu dotacji w ramach systemu płatności bezpośrednich dotyczących gruntów poligonu wojskowego poprzez przedłożenie w powiatowych biurach ARiMR na terenie województwa podkarpackiego nierzetelnych oświadczeń potwierdzających prawa do gruntów oraz ich rolnicze użytkowanie. Aby ten nielegalny mechanizm funkcjonował pomysłodawcy podstawiali jako beneficjentów dopłat znajomych lub członków rodziny. Ustalenia śledczych wskazują, że w ten sposób usiłowano wyłudzić ok. 1,4 mln zł zaś ponad 965 tys. zł zostało już przelane na wskazane przez wnioskodawców konta bankowe, reszta została zablokowana.

Funkcjonariusze CBA podejrzewają, że proceder nie byłby możliwy bez udziału osób mających dostęp do szczegółowych informacji o gruntach i warunkach dopłat. Przeprowadzono przeszukania w miejscu pracy i miejscu zamieszkania pracownika jednego z podkarpackich powiatowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz trojga pracowników podkarpackiego ARiMR.

Dotychczas zatrzymano współorganizatora tego procederu Dawida Ś. oraz Wojciecha R. pracownika Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przeszukano także miejsca zamieszkania czterech tzw. słupów, którzy podobnie jak zatrzymane osoby, usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu. Wobec wszystkich podejrzanych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.