Według śledztwa Bożena K., która w spółce Tauron Ciepło odpowiadała za nadzór nad remontami i inwestycjami miała przyjmować łapówki w zamian za zlecanie im prac realizowanych przez tę spółkę. Przedstawiono jej 37 zarzutów za przyjęcie ponad 480 tys. zł korzyści majątkowych.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek powiedziała PAP, że zatrzymane ostatnio osoby to przedsiębiorcy z Nakła Śląskiego i Tarnowskich Gór. "Pierwsza z tych osób jest podejrzana o wręczenie korzyści majątkowej na kwotę 7,2 tys. zł, a druga – 7,8 tys. zł" - poinformowała. Obaj mężczyźni pozostaną na wolności – zostali zobowiązani do wpłacenia poręczeń majątkowych.

Główną podejrzaną jest Bożena K. Została zatrzymana w ubiegłym roku. Jak podawało CBA - na gorącym uczynku, gdy przyjmowała 74,5 tys. zł od jednego z biznesmenów. Funkcjonariusze CBA podejrzewali, że podobnych przypadków może być więcej. Później kobiecie przedstawiono kolejne zarzuty – chodzi o przyjęcie w sumie 37 łapówek na łączną kwotę 480 tys. zł.

Jak podał Wydział Komunikacji Społecznej CBA, w sprawie nadal może dojść do kolejnych zatrzymań.

Przedstawiciele spółki Tauron Ciepło podkreślają, że Bożena K. od dwóch lat nie jest pracownikiem tej firmy, a w spółce nie została zatrzymana w tej sprawie żadna inna osoba. W związku z tą sprawą w spółce został przeprowadzony szczegółowy audyt wewnętrzny, w wyniku którego dokonano korekt odpowiednich procedur, po to by zapobiec takim zdarzeniom w przyszłości.

Należąca do holdingu Tauron Polska Energia spółka Tauron Ciepło jest głównym dostawcą ciepła w woj. śląskim. Zatrudnia w kilku miastach południowej Polski ok. 1650 osób.(PAP)