Zakaz został wprowadzony siedem miesięcy po zamach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 130 osób. W następstwie tych ataków z listopada 2015 roku we Francji ogłoszono stan wyjątkowy, który był kilkakrotnie przedłużany i wciąż obowiązuje.

W orzeczeniu 10-osobowa Rada uznała za niekonstytucyjny zakaz regularnego odwiedzania stron dżihadystycznych, za co groziła kara dwóch lat więzienia. Według niej zakaz "niepotrzebnie i w sposób nieproporcjonalny naruszył swobodę komunikacji".

Zakaz zakwestionował obrońca mężczyzny, który obecnie odsiaduje wyrok dwóch lat więzienia - odnotowuje agencja Reutera, nie podając więcej szczegółów.

Rada Konstytucyjna poinformowała, że organy ścigania we Francji mają wystarczająco wiele innych środków, aby monitorować strony internetowe, które podburzają do przemocy i ludzi, którzy mają ewidentnie "intencje terrorystyczne".

Mężczyzna, którego przypadek rozpatrywała Rada, został skazany za inne przestępstwa i na razie nie jest jasne, w jaki sposób orzeczenie to wpłynie na odbywanie przez niego kary. (PAP)