Autopromocja

"Wszystko zależy od zawartej umowy"

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i KonsumentówDGP
27 marca 2009

TRZY PYTANIA DO... MAŁGORZATY KRASNODĘBSKIEJ-TOMKIEL, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów -  Kiedy banki mogą żądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu hipotecznego, a kiedy nie mają prawa?

- Jeśli w umowie w sposób precyzyjny określone zostały warunki, na jakich bank może żądać od konsumenta dodatkowych zabezpieczeń kredytu i w jakiej formie, to wówczas nie ma podstaw do kwestionowania działań banku, kiedy z takim żądaniem wystąpi. Urząd kwestionuje jednak postanowienia uprawniające bank do żądania dodatkowych zabezpieczeń w związku z jednostronną oceną, w oparciu o dowolne przyjęte przez bank kryteria, bez ich wskazania, a także bez wskazania przesłanek, które uprawniałyby do takiej oceny. Konsument nie może wówczas ocenić, kiedy dokładnie bank może wystąpić z takim żądaniem oraz jakiego rodzaju będzie to zabezpieczenie. W związku z tym będziemy wnioskować o uznanie takiej klauzuli za niedozwoloną.

● Do czego są upoważnione banki w sytuacji spadku wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego?

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.