Kamera może obserwować pacjentów w szpitalu

Coraz więcej szpitali korzysta z monitoringu wideo. Ma to poprawić bezpieczeństwo pacjentów, ale budzi obawy, czy przy okazji nie są łamane ich prawa.

Pacjenci mają ustawowo zagwarantowane prawo do zachowania prywatności podczas udzielania im świadczeń zdrowotnych. Monitoring w salach, gdzie przebywają, może zaś naruszać ich prawo do intymności. Dlatego większość szpitali, chociaż korzysta z kamer, to nie decyduje się na ich instalowanie w salach pacjentów, a jedynie na korytarzach i w niektórych oddziałach.

Obowiązujące przepisy nie precyzują niestety zasad stosowania wideomonitoringu w takich instytucjach, jak szpitale. Ich dyrektorzy, decydując się na jego stosowanie, działają więc na własną rękę. Głos w tej sprawie zabrał Rafał Wiewiórowski, główny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO). Jego zdaniem instalowanie kamer w szpitalach nie narusza prawa.

Pozostało 77% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png