statystyki

Globalizacja bardziej globalna. Jeśli w Polsce pojawią się fabryki, to niekoniecznie lokalnych firm [NPBP]

autor: Sebastian Stodolak22.05.2020, 08:05; Aktualizacja: 22.07.2020, 09:56
Zamrożenie gospodarek równa się zamrożeniu globalizacji rozumianej jako swobodny światowy przepływ towarów, usług, ludzi i kapitału

Zamrożenie gospodarek równa się zamrożeniu globalizacji rozumianej jako swobodny światowy przepływ towarów, usług, ludzi i kapitałuźródło: ShutterStock

Oszczędności logistyczne, które miałyby wynikać ze sprowadzenia przemysłu z powrotem do kraju, są wątpliwe. Jeśli w wyniku pandemii w Polsce pojawią się nowe fabryki, to niekoniecznie będą to zakłady rodzimych firm.

P e ter Navarro to postać z koszmarów wolnorynkowych ekonomistów: zagorzały zwolennik gospodarczego protekcjonizmu piastujący funkcję doradcy prezydenta USA. Pandemia jest jak woda na jego młyn. „USA są zdane na siebie w globalnym kryzysie zdrowotnym. To argument za tym, by sprowadzić do kraju przemysł farmaceutyczny i łańcuchy dostaw istotnych lekarstw, redukując w ten sposób zależność Ameryki od zagranicy” – mówił Navarro w marcu tego roku. Podobne apele słychać także w innych miejscach. Brytyjska Izba Gmin z aprobatą wysłuchała w kwietniu speca od ekonomii zarządzania Samuela Roscoe’a, który przekonywał, że Wielka Brytania potrzebuje „równoległej infrastruktury wytwórczej, która w normalnych czasach zaspokajałaby krajowe zapotrzebowanie na leki w 20–30 proc., a w czasach kryzysu nawet w 80–90 proc.”. Z kolei premier Japonii Shinzo Abe oznajmił niedawno, że „chce przenieść produkcję z Chin z powrotem do Japonii”, a prezydent Francji Emmanuel Macron otwarcie stwierdził, że pandemia zmieni „naturę globalizacji i strukturę międzynarodowego kapitalizmu”.

Oczywiście dla każdego, kto głosi potrzebę odzyskania kontroli nad gospodarką i reindustrializacji, nie wystarczą zmiany lokalizacji fabryk aspiryny. Ich marzenie to rekonfiguracja wszystkich sektorów gospodarki. Czy to marzenie się ziści?

Prawa nie istnieją

To zależy. Macron nazwał zmagania z SARS-CoV-2 wojną. Wymowne porównanie. Po I wojnie światowej mieliśmy do czynienia z falą protekcjonizmu, wzmocnioną kryzysem lat 30. Jeśli sytuacja po pandemii będzie analogiczna, nie będziemy mieć wyboru i będziemy musieli wszystko produkować sobie sami. Koniec z międzynarodowym podziałem pracy. Koniec ze specjalizacją. Witaj narodowa autarkio, witajcie polskie auta elektryczne! Natomiast po II wojnie światowej nastała epoka globalizacji, napędzanej przez nowo powstałe organizacje współpracy międzynarodowej i kolejne umowy o wolnym handlu. Jeśli sytuacja po pandemii będzie analogiczna… Stop!

Takie rozumowanie to ślepa uliczka. Historia nie toczy się kołem, a nawet nie powtarza się jako farsa. Jest raczej – jak mawiał Napoleon – uzgodnionym przez ludzi zestawem kłamstw. Podobieństwa pomiędzy konkretnymi dwoma wydarzeniami i ich skutkami mają charakter fasadowy. Ich wychwytywanie to interesująca zabawa, ale trudno na ich podstawie przewidywać przyszłość. Nie istnieją „prawa dziejowe”, historią nie kieruje żaden duch ani konieczność. Historia jest dla prognozowania jak analiza techniczna, czyli analiza dotychczasowych wzrostów i spadków cen akcji. Może dawać inwestorom wskazówki, ale najlepiej, jeśli pierwszeństwo ma analiza fundamentalna, czyli badanie faktycznej kondycji i potencjału emitenta. Chociaż pandemia może być jak wojna, to nie musi mieć podobnych efektów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ