Prokurator Generalny Adama Bodnar zawiesił w piątek prokuratora PK Jakuba Romelczyka na pół roku, do 24 listopada 2024 r. - poinformowała rzeczniczka PG. Prok. Romelczyk pojawił się w ujawnionym w czwartek stenogramie nagrania zarejestrowanego przez ówczesnego dyrektora z Funduszu Sprawiedliwości.

Podejrzenie naruszenia godności urzędu przez prokuratora

"Treść zarejestrowanej rozmowy telefonicznej, w której prok. Jakub Romelczyk przesądza o sposobie zakończenia postępowania zarejestrowanego w prokuraturze przed przeprowadzeniem w tej sprawie czynności sprawdzających i podjęciem decyzji merytorycznej wskazuje na możliwość popełnienia przez niego deliktu dyscyplinarnego w postaci uchybienia godności urzędu" - zaznaczyła w komunikacie rzeczniczka prasowa PG prok. Anna Adamiak.

Kwestionowanie rzetelności konkursów w Funduszu Sprawiedliwości i rola Zbigniewa Ziobry

W środę na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. rozliczeń PiS były dyrektor w Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz mówił, że większość konkursów w ramach tego Funduszu była prowadzona "w nierzetelny sposób", a głównym decydentem w tej sprawie był ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według M., poprzez nieprawidłowości wiele fundacji i osób pokrzywdzonych przestępstwami - czyli tych, które wedle założeń miały być wspierane z funduszu - nie otrzymało potrzebnego wsparcia.

Ujawnienie nagrań i stenogramów działania kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości

Portal Onet napisał w czwartek, że "Mraz przez niemal dwa lata nagrywał kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości za czasów Zbigniewa Ziobry". Ujawnił też stenogram jednego nagrania - rozmowy ówczesnego wiceszefa MS Marcina Romanowskiego, a ówczesnym warszawskim prokuratorem regionalnym Jakubem Romelczykiem. "Romanowski i Romelczyk ustalają taktykę dotyczącą zawiadomienia, jakie na Zbigniewa Ziobrę 2022 r. złożył w prokuraturze poseł KO Witold Zembaczyński" - pisał Onet. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mok/