Holenderscy deputowani zaaprobowali w czwartek wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), zgodnie z decyzją szczytu eurogrupy z 21 lipca br.

"Propozycja ustawy została przyjęta" - ogłosiła przewodnicząca izby niższej holenderskiego parlamentu, Gerdi Verbeet, po głosowaniu, które było transmitowane na żywo w internecie przez publiczną telewizję.

Za reformą Funduszu głosowało 96 spośród 150 deputowanych.

Holandia stała się 15. krajem - z 17 państw strefy euro - który przyjął już zreformowany EFSF.

Udział Holandii w EFSF wynosi ok. 25 mld euro

Udział Holandii w EFSF wynosi ok. 25 mld euro.

Reforma EFSF oznacza, że Fundusz zyska nowe uprawnienia, w tym możliwość interweniowania na rynku wtórnym obligacji państwowych. Całkowita wartość Funduszu wzrośnie do 780 mld euro. Wzmocniony EFSF będzie w stanie faktycznie gwarantować kredyty o łącznej wartości 440 mld euro.

O tym, że EFSF będzie mógł w przyszłości rekapitalizować banki zagrożonych krajów strefy euro oraz prowadzić transakcje na wtórnym rynku obligacji, postanowili przywódcy strefy euro na szczycie z 21 lipca.

Aby reforma weszła w życie, muszą ją zaaprobować wszystkie kraje eurogrupy. Dotychczas nie zrobili tego deputowani z Malty i Słowacji. Na Malcie opozycja poinformowała, że w poniedziałek zagłosuje za reformą. Nie jest jednak jasne, czy zreformowany EFSF spotka się z aprobatą deputowanych ze Słowacji, ponieważ rządząca koalicja jest podzielona w tej sprawie. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na wtorek.