statystyki

Kartka z kalendarza: Najpierw były tylko dwie wolne soboty w roku

autor: Jsu21.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 21.07.2011, 09:05
  • Wyślij
  • Drukuj

21 lipca 1973 r. przeszedł do historii nie jako wigilia Święta Odrodzenia Polski, lecz dzień, kiedy lud pracujący PRL po raz pierwszy miał wolną sobotę.

reklamareklama


Dzięki dekretom Rady Państwa w 1973 r. dwa razy obywatele Polski Ludowej nie musieli iść do swoich zakładów pracy w szósty dzień tygodnia. Jednak datę 21 lipca wybrano nieprzypadkowo, bowiem 22 lipca obchodzono tzw. Narodowe Święto Odrodzenia Polski, rocznicę ogłoszenia manifestu PKWN. Rok później wolnych sobót było już sześć, w kolejnym 12. W latach 80. do pracy nie trzeba było chodzić w co drugą sobotę, a potem były wolne już trzy w miesiącu.

Dziś mamy wszystkie wolne soboty, ale nie oznacza to, że pracujemy mniej niż wtedy. Przeciwnie. Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Etatowi pracownicy spędzają w firmach średnio 41,5 godzin tygodniowo. Z kolei z danych firmy doradczej Sedlak & Sedlak wynika, że w ubiegłym roku Polacy w wieku produkcyjnym, a więc nie tylko etatowi pracownicy, ale i np. właściciele firm, przepracowali średnio 2015 godzin. Więcej od nas w pracy spędzili tylko Koreańczycy z południa i Rosjanie.

Wolna sobota była kultowym dniem w Polsce Ludowej. Śpiewano o niej piosenki, a nawet nakręcono film fabularny pod tytułem „Wolna sobota” z Wojciechem Siemionem w roli głównej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:z kraju
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Prawo na co dzień

Galerie

reklama