Republikanie drwią ze sztandarowego projektu Baracka Obamy. Według senatorów Johna McCaina i Toma Coburna pieniądze wydawane przez rząd na walkę z bezrobociem wielokrotnie były wyrzucane w błoto.
Jako przykład podają 100 balansujących ich zdaniem na granicy absurdu inwestycji finansowanych z wartego 862 mld dol. pakietu stymulacyjnego.
McCain i Coburn zaczynają od małej elektrowni w Kalifornii. Na inwestycję rząd federalny przeznaczył we wrześniu ubiegłego roku 175 mln dol., jednak budowa ruszy po 2012 r., czyli już najpewniej po kryzysie. Co ciekawe, część rządowej dotacji zasili konta wroga numer jeden Obamy – koncernu BP, który jest właścicielem współwykonawcy projektu.
– Pakiet był konieczny, ale powinien być mniejszy. W końcu dojdzie do sytuacji, że część pieniędzy Obama wyda, gdy gospodarka podniesie się po recesji – mówił „DGP” Alan Viard, członek rady doradców ekonomicznych George'a W. Busha.
Opublikowany we wtorek raport McCaina-Coburna wymienia wysoko, na trzecim miejscu, budowę 2-kilometrowego tunelu kolei miejskiej w Pittsburghu. 62 mln dol. z dotacji rządowej pomoże połączyć miasto z bankrutującym kasynem. Projekt skrytykował nawet polityczny sojusznik Obamy – demokratyczny gubernator Pensylwanii. Zdaniem Eda Rendella jest on „tragicznym błędem”. Również opinia stanowego audytora jest miażdżąca. Dla niego z kolei inwestycja jest „stratą pieniędzy podatników”.

Mrówkami w bezrobocie

Infrastruktura to jednak tylko część absurdów pakietu stymulacyjnego. McCain i Coburn przyjrzeli się także innym pozycjom, które załapały się na finansowanie z rządowego programu. I tak np. 2 mln dol. trafią do naukowców z Kalifornijskiej Akademii Nauk. Za te pieniądze polecą do Afryki i na wyspy położone na Oceanie Indyjskim. Będą fotografować i badać 3 tys. gatunków mrówek. Nie bez ironii autorzy raportu opisują również przypadek Pacific Environment, organizacji non profit z San Francisco. Jej wkładem w ożywienie amerykańskiej gospodarki będzie „eksperymentalny projekt” – wart 200 tys. dol. – zmierzający do włączenia w życie społeczne rdzennych mieszkańców... Syberii.

Ofensywa Republikanów

Raport McCaina-Coburna to odpowiedź Republikanów na ubiegłotygodniową publikację dwóch cenionych ekonomistów Marka Zandiego i Alana Blindera, którzy wsparli działania amerykańskiej administracji. Twierdzą w niej, że bez pakietu Obamy amerykańska gospodarka załamałaby się.
Eksploatowanie wątków walki z bezrobociem to tymczasem skuteczna broń Republikanów przed listopadowymi wyborami do Kongresu. Zwycięstwo w nich poważnie osłabi prezydenta. I powtórzy sytuację z czasów Billa Clintona, kiedy to w 1994 r. Demokraci – po latach dominacji w Kongresie – stracili większość.
Bezrobocie w USA w czerwcu osiągnęło 9,5 proc. W ciągu ostatniej dekady przed kryzysowym 2008 rokiem wynosiło ono średnio 4,9 proc. Głównym celem pakietu uchwalonego w lutym ubiegłego roku było jak najszybsze odtworzenie straconych w wyniku kryzysu miejsc pracy.