Obiecane Ukrainie przez Holandię myśliwce F-16 w ciągu dwóch tygodni znajdą się w ośrodku szkoleniowym w Rumunii – poinformował premier Mark Rutte na platformie X (dawniej - Twitter). Szef holenderskiego rządu rozmawiał o tym w poniedziałek z prezydentem Ukrainy.

Holandia w dalszym ciągu wspiera Ukrainę w walce z trwającą rosyjską agresją. Straszna sytuacja w Izraelu i Gazie nie odwraca od tego naszej uwagi” – napisał premier. Rutte dodał, że egzystencjalna potrzeba powstrzymania rosyjskiej agresji jest najważniejsza, zarówno dla Ukrainy, jak i dla bezpieczeństwa Europy.

Szef holenderskiego rządu podkreślił, że wraz z dostarczeniem samolotów będzie mogło się szybko rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów.

Centrum szkoleniowe w Rumunii zostało utworzone przez Holandię, która wraz z Danią objęła wiodącą rolę w możliwie najszybszym wyposażeniu Ukrainy w F-16. Minister obrony Kajsa Ollongren poinformowała na początku września, że na Ukrainę trafi od 12 do 18 myśliwców.

Jednocześnie premier zadeklarował przekazanie Ukrainie kutrów patrolowych, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo alternatywnego korytarza eksportu zboża przez Morze Czarne.

„Nie należy zapominać o okropnościach wyrządzonych przez Rosję” – napisał Rutte i podkreślił, że Holandia jest zaangażowana w dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni. „Czwarta holenderska misja kryminalistyczna pod auspicjami Międzynarodowego Trybunału Karnego zbiera obecnie dowody zbrodni wojennych na Ukrainie” – poinformował szef rządu.

oprac. Piotr Celej
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

(apa) mal/