Na sobotnim spotkaniu z afrykańskimi przywódcami w Petersburgu Putin kłamał na temat inwazji i wywózki ukraińskich dzieci - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Putin zapewniał ukraińskich przywódców, że logika wojny przeciwko Ukrainie jest "bez zarzutu" z punktu widzenia prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych.

"To reżim w Kijowie rozpętał tę wojnę w 2014 roku. Zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych mieliśmy prawo udzielić im (samozwańczym republikom na wschodzie Ukrainy - Donieckiej i Ługańskiej - PAP) pomocy, powołując się na punkt, w którym mowa jest o samoobronnie. Drodzy koledzy, ta logika, która została przedstawiona, moim zdaniem i zdaniem moich kolegów i ekspertów, jest bez zarzutu z punktu widzenia prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych" - powiedział rosyjski dyktator.

"Te terytoria miały prawo ogłosić swoją niepodległość. Mieliśmy więc prawo je uznać. Zrobiliśmy to. A następnie, po podpisaniu z nimi traktatu o przyjaźni i współpracy, mieliśmy prawo zapewnić im pomoc w pełnej zgodności z Kartą Narodów Zjednoczonych" - dodał. Pokazał też afrykańskim przywódcom parafowany projekt porozumienia z Ukrainą, który był przygotowywany w marcu 2022 roku w Stambule.

Putin skłamał również na temat rzekomo legalnego wywożenia dzieci z Ukrainy do Rosji. Tymczasem ukraińskie media przypominają, że właśnie za nielegalny wywóz dzieci Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina, a także Marii Lwowej-Biełowej, rosyjskiej urzędniczki nadzorującej przymusowe deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

Prezydenci RPA, Senegalu, Komorów i Zambii, premier Egiptu oraz przedstawiciele Ugandy i Konga przybyli w sobotę do Petersburga, aby omówić afrykańską "inicjatywę pokojową" w sprawie wojny Rosji z Ukrainą. Dzień wcześniej odwiedzili Kijów, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)

sm/ tebe/