W ciągu ubiegłych 24 godzin Chiny wysłały 28 samolotów wojskowych i 4 okręty do działań w okolicy kraju – podało we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony.

Z 28 chińskich samolotów wojskowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 16 naruszyło tajwańską tzw. strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej - stanowiącą nieoficjalną nieprzekraczalną granicę w aktywności militarnej między obu stronami.

Wśród 16 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ i przekroczyło medianę, znalazły się myśliwiec Su-30, myśliwce Chengdu J-10, myśliwce Shenyang J-11, Shenyang J-16, samolot Shaanxi Y-8 w wersji ASW, samolot BZK-005 UAV RECCE, bezzałogowe bojowe statki powietrzne oraz helikopter Harbin Z-9.

Naruszanie strefy identyfikacji Tajwanu

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty i okręty wojenne, by monitorowały sytuację. Włączone zostały systemy obrony przeciwrakietowej.

Wojsko chińskie regularnie narusza strefę identyfikacji Tajwanu. W marcu takie naruszenia miały miejsce codziennie.

Rekord naruszeń ADIZ

W grudniu 2022 r. 71 chińskich maszyn prowadziło działania w pobliżu Tajwanu, a 47 naruszyło linię mediany, ustanawiając rekord naruszeń ADIZ. Ministerstwo obrony Tajwanu utworzyło strefę ADIZ w 2020 r.

Jak podało tajwańskie MSZ, w środę delegacja Kongresu USA przybyła na Tajwan z dwudniową wizytą. Kongresmeni z partii Republikańskiej i Demokratycznej spotkają się m.in. z prezydent Tsai Ing-wen, szefem MSZ Josephem Wu i innymi wyższymi urzędnikami państwowymi.(PAP)

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska

abie/ mms/