Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła w sobotę agencja Ukrinform. Garland poinformował o tym w piątek na spotkaniu z ukraińskim prokuratorem Andrijem Kostinem.

"Wydaję zgodę na pierwsze w historii przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów w celu wykorzystania ich na Ukrainie" - powiedział Garland podczas spotkania z Kostinem w Waszyngtonie.

Jak oznajmił, chodzi o aktywa objęte aresztem po tym, jak USA oskarżyły rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o uchylanie się od sankcji.

Areszt nałożono na kwotę kilku milionów dolarów ze środków amerykańskiej firmy zamieszanej w proceder omijania sankcji przez Małofiejewa. W ostatnich dniach sąd okręgowy w Nowym Jorku zadecydował o zajęciu kwoty 5,4 mln USD należących do oligarchy na rzecz Stanów Zjednoczonych. Garland zapowiedział, że środki te trafią do Departamentu Stanu USA, który przekaże je "w celu wsparcia narodu ukraińskiego".

Małofiejew, właściciel prawosławnego kanału telewizyjnego Cargrad, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został w 2014 roku objęty sankcjami. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o uchylanie się od nałożonych ograniczeń. (PAP)

awl/ szm/