„Z powodu dużych napięć w społeczeństwie świadomie szukamy granic tego, co jest obecnie możliwe” – powiedział premier na konferencji prasowej, ogłaszając złagodzenie obowiązujących obostrzeń.

Od środy restauracje oraz instytucje kultury będą mogły funkcjonować od godz. 5 rano do godz. 22. Nadal obowiązywać będzie przepustka sanitarna i konieczność noszenia maseczki. Ta jednak będzie mogła być zdjęta po zajęciu miejsca siedzącego.

Supermarkety będą mogły być otwarte do godz. 22. a nie godz. 20., jak obecnie. Pozostałe sklepy muszą jednak kończyć działalność o godz. 17. Utrzymana zostaje rekomendacja pracy z domu.

Reklama

Złagodzone zostały zasady kwarantanny dla uczniów. Odtąd w domu muszą pozostać jedynie ci, którzy mają objawy choroby lub którzy uzyskali pozytywny wynik testu.

Do tej pory cała klasa musiała poddać się kwarantannie, gdy stwierdzono trzy lub więcej infekcji.

Rutte poinformował, iż nowe zasady będą obowiązywały przez sześć tygodni, po czym gabinet podejmie dalsze decyzje, w zależności od rozwoju sytuacji.

Premier zaapelował, aby przestrzegać obowiązujących obostrzeń, bo jeżeli liczba zakażeń będzie wzrastać, to dalsze znoszenie blokad nie będzie możliwe.

Do zmiany obecnej strategii walki z koronawirusem wyzywali ostatnio rząd samorządowcy, a policyjny związek zawodowy ogłosił w poniedziałek, że dalsze egzekwowanie obostrzeń nie jest możliwe.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mal/