Również władze federalne USA oskarżyły byłego żołnierza amerykańskich zielonych beretów Michaela Taylora i jego syna Petera, których aresztowano w USA w maju 2020 roku, o ułatwienie ucieczki Ghosnowi. W październiku ubiegłego roku sąd w Bostonie zezwolił na ich ekstradycję.

Michael Taylor powiedział agencji Associated Press po sobotnim wyroku, że czuje się zdradzony przez USA, których bronił jako żołnierz.

Oskarżony o przestępstwa finansowe Ghosn uciekł z Japonii 29 grudnia 2019 roku i przybył do Libanu, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Twierdził, że uciekł przed "niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi".

Reklama

Ghosn posiada obywatelstwa francuskie, brazylijskie i libańskie, w Japonii podlegał surowym ograniczeniom w zakresie przemieszczania się, nałożonym na niego przez sąd. Miał też zakaz kontaktowania się z rodziną.

Ghosn skorzystał z dwóch samolotów tureckiej firmy lotniczej MNG, aby dostać się do Libanu. Z Japonii wydostał się na pokładzie prywatnego odrzutowca, ukryty w dużej czarnej skrzyni, zwykle używanej do transportu sprzętu audio.