Koncern farmaceutyczny Pfizer zmniejszył o 165 tys. liczbę dawek szczepionki przeciwko Covid-19, która w przyszłym tygodniu będzie dostarczona do Włoch - podało w niedzielę biuro rządowego komisarza do spraw kryzysu na tle pandemii koronawirusa Domenico Arcuriego.

W wydanym komunikacie podkreślono, że decyzja producenta była „jednostronna” i została ogłoszona „bez żadnego uprzedzenia”.

W jej konsekwencji, wyjaśniło biuro komisarza odpowiedzialnego za kampanię szczepień, w przyszłym tygodniu zamiast ponad 562 tys. dawek do Włoch zostanie przysłanych 397 tys. Oznacza to redukcję o około 29 proc.

W komunikacie mowa jest też o tym, że Pfizer „jednostronnie redystrybuował dawki, które mają zostać dostarczone do 293 punktów szczepień na terytorium Włoch”.

„Arbitralna dystrybucja, postanowiona przez firmę, która nie została wspólnie uzgodniona ani zakomunikowana urzędowi komisarza, doprowadzi do asymetrii między poszczególnymi regionami, z różnym stopniem redukcji dostaw” - wyjaśniono.

W przypadku 6 z 20 regionów - według tej noty - nie dojdzie do redukcji dostaw.

We Włoszech zaszczepiono dotąd pierwszą dawką szczepionki ponad 1 mln osób. W niektórych regionach rozpoczyna się podawanie jej drugiej dawki.

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.