W wywiadzie z państwowym nadawcą Kossuth Radio Orban oznajmił też, że chciałby, by eksperci pozwolili rozluźnić restrykcje związane z pandemią koronawirusa na wieczór wigilijny. Jako przykład podał niewliczanie dzieci poniżej 14. roku życia do obowiązującego limitu 10 osób na rodzinnych spotkaniach. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w poniedziałek.

Jednocześnie zachęcał Węgrów do rezygnacji z rodzinnych wizyt podczas świąt. "Będziemy mieli małe święta w tym roku" - powiedział szef rządu.

Orban zapowiedział również, że szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczną się na Węgrzech 27 lub 28 grudnia. To zgodne ze słowami szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w czwartek zapowiedziała, że wszystkie państwa członkowskie UE rozpoczną szczepienia w dniach 27-29 grudnia.

Orban powiedział, że w pierwszej fazie zaszczepionych zostanie 35 tys. osób, rozpoczynając od pracowników służby zdrowia, a szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech zarejestrowano 4428 nowych zakażeń koronawirusem i 187 zgonów w związku z Covid-19. Od początku epidemii w kraju stwierdzono łącznie ponad 295,9 tys. zakażeń i ponad 7,7 tys. zgonów. Liczba aktywnych zakażeń wynosi ponad 198,4 tys. W szpitalach przebywa ok. 7,3 tys. pacjentów z Covid-19, z których 564 oddycha za pomocą respiratorów.