Już wkrótce będziemy witać Nowy Rok. To wyjątkowy czas, w którym mnóstwo Polaków świętuje. Czy można się spodziewać, że na drogach w tym okresie będzie spokojnie? Yanosik przygotował raport, podsumowujący ruch na drogach w ostatnich dniach 2022 roku i pierwszym 2023 roku.

Sylwester 2022/2023 – co się działo na drogach?

Eksperci z zespołu Yanosik przygotowali raport, podsumowujący ubiegłoroczne wejście w Nowy Rok. Zgodnie z danymi z aplikacji dla kierowców, ruch w dniach 30 grudnia 2022 roku – 1 stycznia 2023 roku przebiegał raczej spokojnie.

Zgodnie z danymi Yanosika, ostatni dzień roku, pod względem aktywności kierowców, przebiegł bardzo spokojnie. Użytkownicy nie pokonywali takiej liczby kilometrów, jak w dni powszednie.

Użytkownicy systemu Yanosik w okresie od 30 grudnia 2022 roku do 1 stycznia 2023 roku także dodawali mniej zgłoszeń dotyczących wypadków na trasie. Eksperci odnotowali wyraźny spadek zgłoszeń, 31 grudnia nawet o ponad 60%.

Dla kierowców, w ostatni dzień 2022 roku i pierwszy 2023 roku, mnie zauważalna była na drogach także policja. Zgodnie z danymi od zespołu Yanosika – użytkownicy aplikacji dodawali o ponad 20% mniej zgłoszeń o kontroli policji.

Mniejsza ilość zgłoszeń kontroli policji w systemie Yanosik nie oznacza, że funkcjonariusze nie mieli w tym czasie, co robić. Niestety na drogach, w pierwszych dniach nowego roku, nie zabrakło nietrzeźwych kierowców.

Po Nowym Roku na drogach było więcej kierujących pod wpływem alkoholu

Zgodnie z archiwum dziennych statystyk polskiej Policji, 31 grudnia 2022 roku doszło do 35 wypadków drogowych, zginęło 6 osób oraz 42 zostały ranne. Zatrzymano także 186 kierujących po spożyciu alkoholu.

Niestety liczba kierowców w stanie po spożyciu alkoholu wzrosła 1 stycznia do 379 oraz 2 stycznia do 410 kierowców.

2 stycznia wzrosła także liczba wypadków drogowych – do 49, zginęło 6 osób, a 51 zostało rannych. Z kolei 1 stycznia odnotowano 33 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 9 osób, a 35 zostało rannych.

Myśl trzeźwo! Apeluje Yanosik i Komenda Główna Policji

Zakończenie tego roku i wejście w nowy, będzie przebiegać pod hasłem „Myśl trzeźwo”, które kierują do polskich zmotoryzowanych Yanosik oraz Policja.

Specjalne działania ruszą już 30 grudnia i potrwają do 15 stycznia. Celem akcji jest uświadomienie kierowcom skutków jazdy pod wpływem alkoholu i wynikającej z tego odpowiedzialności. Mimo tego, że z roku na rok, spada liczba kierujących pod wpływem alkoholu, w okresie sylwestra i karnawału, to wciąż ich nie brakuje.

Dlatego, bardzo ważnym jest szerzenie świadomości o możliwości bezpłatnego sprawdzenia stanu swojej trzeźwości na pobliskim komisariacie policji oraz edukowanie zmotoryzowanych w zakresie odpowiedzialności i nie wsiadania za kółko po spożywaniu napojów alkoholowych.

Czytaj też: Drogi w Polsce. Jakie przetargi szykuje GDDKiA w 2024 r.? [MAPY]