Do Kijowa dotarło 29 tirów z pomocą humanitarną, a kolejnych dziewięć na Ukrainę dotrze jeszcze w tym tygodniu - podkreślił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Sprzęt kwaterunkowy i środki medyczne wzmocnią bezpieczeństwo obywateli Ukrainy - ocenił.

Pierwszy transport do Kijowa dotarł we wtorek, a pomoc przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Konwój wsparła Państwowa Straż Pożarna, na której pojazdach zamieszczono baner z napisem "Polska pomoc. Solidarność z Ukrainą".

"Z rezerw Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w ramach całej akcji decyzją premiera udostępniliśmy sprzęt kwaterunkowy, wyposażenie medyczne i środki ochronne - łącznie 38 tirów pomocy" - podkreślił Michał Kuczmierowski.

Pomoc do Kijowa we wtorek dostarczyło 29 tirów. "Sprzęt kwaterunkowy i środki medyczne wzmocnią bezpieczeństwo obywateli Ukrainy. Kolejnych 9 tirów dotrze na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu" - zaznaczył prezes RARS.

"Tym razem nasza pomoc dotyczyła wsparcia ludności w przypadku kryzysu humanitarnego. Przekazany sprzęt i środki pomoże zabezpieczyć około 10 tys. osób" - dodał Kuczmierowski.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przypomina, że oprócz trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego, Ukraina, tak jak inne państwa, zmaga się z pandemią. Jak wskazuje RARS, w sierpniu ub. roku z magazynów Agencji do tego kraju wyjechało 20 tirów ze sprzętem medycznym i środkami ochrony osobistej. Na Ukrainę z Polski dostarczono też blisko milion szczepionek przeciwko COVID-19.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska