Osobom koczującym na granicy polsko-białoruskiej powinna zostać udzielona pomoc humanitarna; do Polski mogłyby zostać wpuszczone kobiety i dzieci - powiedział w piątek lider Porozumienia Jarosław Gowin

Gowin podkreślił w TVN24, że jego zdaniem osobom koczującym na granicy polsko-białoruskiej powinna zostać udzielona pomoc humanitarna. "To jest rzecz bezsprzeczna, co więcej uważam, że na terytorium Polski mogłyby zostać wpuszczone kobiety i dzieci" - stwierdził.

Podkreślił, że nie jest zwolennikiem wpuszczania do kraju wszystkich przebywających tam migrantów.

Zaznaczył, że granica polsko-białoruska jest zarazem granicą UE. "I my musimy naszą politykę imigracyjną prowadzić w sposób skoordynowany z decyzjami, które będą zapadać w Brukseli, a wydaje się, że (...) Europa jest dzisiaj zdeterminowana, by problemy imigracji rozwiązywać możliwie jak najbliżej miejsc zamieszkania tych, którzy imigrują" - dodał.

Piątek to 12. dzień, w którym 32 obywateli Afganistanu, w tym cztery kobiety i 15-letnia dziewczyna, koczują w Usnarzu Górnym w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Kilkunastu strażników okrążyło obóz kordonem, po stronie polskiej stoi sześć pojazdów. Po stronie białoruskiej widać 10 uzbrojonych żołnierzy.

Podlaski Oddział Straży Granicznej nie komentuje sprawy grupy koczującej w Usnarzu Górnym. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany w środę o doniesienia w tej sprawie, podkreślał, że nikt nie koczuje po polskiej stronie granicy, a sytuacja po białoruskiej stronie to konsekwencja celowych działań prezydenta Białorusi.

W Usnarzu pojawili się posłowie opozycji - Maciej Konieczny z Lewicy, potem Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO, a w piątek Klaudia Jachira i Urszula Zielińska z KO. Dostarczyli oni uchodźcom m.in. śpiwory i pożywienie.

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.