Wojska Polski i Rumunii wprowadzają nowy sprzęt, jesteśmy coraz bardziej kompatybilni z sojusznikami w NATO – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, który przebywa z wizytą w Rumunii.

Razem z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem szef polskiego państwa obserwował na poligonie Smardan ćwiczenie Justice Sword z udziałem polskich żołnierzy wchodzących w skład wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Krajowej na południu Rumunii.

"Wczoraj (w poniedziałek) rozmawialiśmy o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa i przygotowywaliśmy się do szczytu NATO, który odbędzie się za miesiąc w Brukseli" – powiedział Duda, przypominając, że w telekonferencji szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki (B-9) wzięli także udział prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Rozmawialiśmy o teoretycznych aspektach związanych z budowaniem strefy bezpieczeństwa i kolektywną obroną. Dziś spotkaliśmy się z panem prezydentem (Iohannisem) tutaj, na poligonie, żeby w praktyce obejrzeć ćwiczenia naszych żołnierzy" – dodał prezydent RP.

Podkreślił, że Polska i Rumunia modernizują swoje siły zbrojne. "Coraz więcej jest nowoczesnego sprzętu, jesteśmy coraz bardziej kompatybilni z wojskami sojuszniczymi, szczególnie armii Stanów Zjednoczonych" – dodał Duda.

Przypomniał, że w poniedziałek w ramach innego ćwiczenia - Swift Response - polscy spadochroniarze, współdziałając z sojusznikami ćwiczyli w Rumunii desant. "Bardzo się cieszę, że trenujemy interoperacyjność, że przerzucamy nasze wojska, ćwicząc różne rozwiązania logistyczne i strategiczne" – mówił prezydent.

"To dla nas ważne wydarzenie, pokazuje naszą siłę, razem możemy pokazać zdolności obronne wojska rumuńskiego i polskiego" – oświadczył Iohannis. "Niezwykle ważne jest dla nas, aby zwiększać interoperacyjność, lepiej się poznać, wspólnie się szkolić i razem wypełniać zadania mandatowe" – powiedział, nawiązując do misji wielonarodowych grup bojowych rozlokowanych m.in. w Polsce i Rumunii na podstawie decyzji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Prezydent Duda, któremu towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak, wręczył odznaczenia żołnierzom PKW, obejrzał wraz z rumuńskim przywódcą pokaz dynamiczny z udziałem wozów bojowych, artylerii, w tym rakietowej, i lotnictwa. Justice Sword to taktyczne ćwiczenie prowadzone przez Rumunię. Uczestniczy w nim ponad 2 tys. żołnierzy i 500 jednostek sprzętu.

Prezydent RP zwiedził też wystawę statyczną sprzętu wojsk rumuńskich i polskich, w tym transportery Rosomak PKW Rumunia, wozy Piranha rumuńskiego wojska, a także dostarczony Rumunii zestaw obrony powietrznej Patriot i wyrzutnię artylerii rakietowej HIMARS – tego typu uzbrojenie zamówiła także Polska.