Wicepremier Jacek Sasin pytany w TVP Info o odmrażanie gospodarki na przełomie maja i czerwca, jeśli utrzyma się szybkie tempo szczepień wskazał, że to jest coś na co wszyscy czekamy, "nie tylko przedsiębiorcy, ale również całe społeczeństwo".

"Jesteśmy dziś na dobrej drodze, by rzeczywiście do takiego odmrożenia mogło dojść. Akcja szczepień bardzo dobrze się rozwija" - stwierdził Sasin. Przypomniał, że wykonano 9 mln szczepień, w tym ponad 3,5 mln osób zaszczepiono obiema dawkami.

"To jest dobry prognostyk. Nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki" - powiedział. Dodał, że dotyczy to zarówno małych przedsiębiorstw, jak i dużych firm. "Duże firmy nie tylko oczekują, żeby gospodarka została odmrożona, ale przygotowują się na okres po pandemii, aby szybko odrabiać straty, żebyśmy jako kraj szybko weszli na ścieżkę wzrostu gospodarczego" - mówił Sasin.

Podkreślił, że dzięki tarczom antykryzysowym "udało nam się uniknąć bezrobocia, fali bankructw".

"Jesteśmy przygotowani do tego jako kraj (...) aby w chwili odmrożenia gospodarki, gospodarka szybko zaczęła funkcjonować w takim wymiarze, w jakim funkcjonowała przed pandemią" - zaznaczył Sasin.

Jak oświadczył w poniedziałek w Lubinie premier Mateusz Morawiecki, na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki. Zastrzegł, że zależy to od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.