Zespół Prasowy Centralnego Biura Śledczego Policji poinformował w piątek, że funkcjonariusze biura na terenie woj. Mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego zatrzymali 7 osób, które w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

Jak podało CBŚP, rozpracowywanie działalności tej grupy trwa od 2016 r., a pierwsze zatrzymania miały miejsce w marcu 2020 r. Działalność przestępcza objęta zarzutami dotyczy lat 2015-2016 i skupia się głównie na handlu olejem rzepakowym oraz granulatem tworzyw sztucznych bez uiszczania należnego podatku VAT.

Od początku śledztwa funkcjonariusze przeszukali kilkadziesiąt siedzib firm na terenie województw śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego. "Zabezpieczono dokumentację dotyczącą handlu i transportu różnego rodzaju towarami, którą poddawano dokładnej analizie i weryfikacji" – podało CBŚP.

W nielegalną działalność może być zamieszanych 20 krajowych i 5 zagranicznych podmiotów gospodarczych. Szacowana wartość uszczuplenia należności publicznoprawnych wynosi co najmniej 61 milionów złotych.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania – podało w piątek CBŚP.