Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kwota wolna i pomoc frankowiczom: Które projekty zawiesił rząd Szydło

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Frankowicze bez pomocy PiS Ustawa o pomocy frankowiczom, obiecywana przez prezydenta Andrzeja Dudę w czasie kampanii prezydenckiej, najpierw miała wejść w życie przed końcem 2015 roku, potem mówiło się o połowie stycznia, a teraz jej projekt będzie prawdopodobnie gotowy dopiero za kilka miesięcy>> Prace nad projektem nadal trwają, ale Kancelaria Prezydenta ma trudny orzech do zgryzienia - musi pogodzić sprzeczne interesy kredytobiorców i banków ze stabilnością całego sektora bankowego i polskiej gospodarki. Dlatego nad ustawą pracują razem z ekspertami Dudy przedstawiciele resortu finansów. Getin gotowy na najgorsze: Przez podatek bankowy znikną kredyty hipoteczne>> Z jednej strony Duda nie chce więc stawiać frankowiczów w uprzywilejowanej sytuacji wobec kredytobiorców złotowych, z drugiej - obawia się zmniejszenia wpływów CIT z banków i mniejszej liczby udzielanych kredytów, co odbiłoby się na całej gospodarce. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>> Tym bardziej, że PiS planuje już od 2016 roku wprowadzić podatek bankowy (w planach - dla instytucji, których depozyty przekraczają 4 miliardy złotych), a komentatorzy wskazują, że koszt wprowadzenia nowego podatku poniosą klienci banków - aby zrekompensować sobie ubytek kapitału, banki podniosą opłaty, prowizje, a zwłaszcza marże. Część banków już zaczęła to robić>> Niewykluczone także, że także ten podatek ograniczy też liczbę udzielanych kredytów>>
Frankowicze bez pomocy PiS Ustawa o pomocy frankowiczom, obiecywana przez prezydenta Andrzeja Dudę w czasie kampanii prezydenckiej, najpierw miała wejść w życie przed końcem 2015 roku, potem mówiło się o połowie stycznia, a teraz jej projekt będzie prawdopodobnie gotowy dopiero za kilka miesięcy>> Prace nad projektem nadal trwają, ale Kancelaria Prezydenta ma trudny orzech do zgryzienia - musi pogodzić sprzeczne interesy kredytobiorców i banków ze stabilnością całego sektora bankowego i polskiej gospodarki. Dlatego nad ustawą pracują razem z ekspertami Dudy przedstawiciele resortu finansów. Getin gotowy na najgorsze: Przez podatek bankowy znikną kredyty hipoteczne>> Z jednej strony Duda nie chce więc stawiać frankowiczów w uprzywilejowanej sytuacji wobec kredytobiorców złotowych, z drugiej - obawia się zmniejszenia wpływów CIT z banków i mniejszej liczby udzielanych kredytów, co odbiłoby się na całej gospodarce. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>> Tym bardziej, że PiS planuje już od 2016 roku wprowadzić podatek bankowy (w planach - dla instytucji, których depozyty przekraczają 4 miliardy złotych), a komentatorzy wskazują, że koszt wprowadzenia nowego podatku poniosą klienci banków - aby zrekompensować sobie ubytek kapitału, banki podniosą opłaty, prowizje, a zwłaszcza marże. Część banków już zaczęła to robić>> Niewykluczone także, że także ten podatek ograniczy też liczbę udzielanych kredytów>> / ShutterStock

Powiązane

Reklama

Komentarze(4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Notanymore
  2016-01-03 20:38:42
  Jeżeli chodzi o frankowiczów to po raz kolejny opowiadane są tutaj bzdury. Powtarzam o raz kolejny - frankowicze nie chcą być uprzywilejowani względem NIKOGO. Frankowicze chcą aby banki (w zdecydowanej większości zagraniczne) raczyły uwzględniać prawo, które obowiązuje na terenie Rzeczypospolitej. Aby usunęły z umów wszystkie orzeczone przez SOKIK ( dawny Sąd Antymonopolowy) klauzule niedozwolone. Frankowicze chcą uczciwie spłacać uczciwe kredyty. Od 15 stycznia 2015 wszyscy zrozumieliśmy, że w obecnej formie te kredyty są NIESPŁCALNE. Ich wartość mimo co miesięcznych spłat cały czas ROŚNIE! Dlatego uważamy, że jest to LICHWA, z którą należy jak najszybciej skończyć a odpowiedzialnych za oszustwa kredytowe powinny rozliczyć sądy tak jak to się stało w Islandii. Nie ma tu mowy o żadnym uprzywilejowaniu! Jeśli nie będzie to zrobione drogą ustawy to posypie się masa pozwów zarówno indywidualnych jak i zbiorowych a banki i tak odczują to baardzo boleśnie przez co kondycja całego systemu finansowego kraju i tak ucierpi - możliwe, że nawet bardziej!
  0
 • Notanymore
  2016-01-03 20:41:31
  Jeżeli chodzi o frankowiczów to po raz kolejny opowiadane są tutaj bzdury. Powtarzam po raz kolejny - frankowicze nie chcą być uprzywilejowani względem NIKOGO. Frankowicze chcą aby banki (w zdecydowanej większości zagraniczne) raczyły uwzględniać prawo, które obowiązuje na terenie Rzeczypospolitej. Aby usunęły z umów wszystkie orzeczone przez SOKIK ( dawny Sąd Antymonopolowy) klauzule niedozwolone. Frankowicze chcą uczciwie spłacać uczciwe kredyty. Od 15 stycznia 2015 wszyscy zrozumieliśmy, że w obecnej formie te kredyty są NIESPŁCALNE. Ich wartość mimo co miesięcznych spłat cały czas ROŚNIE! Dlatego uważamy, że jest to LICHWA, z którą należy jak najszybciej skończyć a odpowiedzialnych za oszustwa kredytowe powinny rozliczyć sądy tak jak to się stało w Islandii. Nie ma tu mowy o żadnym uprzywilejowaniu! Jeśli nie będzie to zrobione drogą ustawy to posypie się masa pozwów zarówno indywidualnych jak i zbiorowych a banki i tak odczują to baardzo boleśnie przez co kondycja całego systemu finansowego kraju i tak ucierpi - możliwe, że nawet bardziej!
  0
 • Krytyk oszustów
  2016-01-04 11:39:51
  Chyba nadeszła pora, aby Prezydent i Premier otwarcie przyznali, że były to kłamstwa przedwyborcze. Po co nadal oszukiwać wyborców?
  0
 • Taka sama pomoc ...
  2016-01-04 12:05:44
  .... należy się złotówkowiczom okradanym przez banki.
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej