Według rządowego dziennika "Rossijskaja Gazieta", zmiany zachodzące w Polsce szokują zachodnich obserwatorów. W tekście zatytułowanym "Polska: kłopoty z tłumaczeniem" autorka Ariadna Rokossowska zwraca uwagę na błyskawiczne zmiany, jakie partia Prawo i Sprawiedliwość wprowadza we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Rosyjski dziennik, powołując się na rozmowy z polskimi publicystami, wyjaśnia swoim czytelnikom, że Polska pod rządami PiS nie odżegnuje się od członkostwa w Unii Europejskiej, ale chce być silnym i wyrazistym uczestnikiem Wspólnoty. Przy tym, jak zauważa "Rossijskaja Gazieta", Polacy zachowali swoje narodowe wartości, które odróżniają ich od sąsiadów z Zachodu i Wschodu.

Dziennik wskazuje przy tym na silne przywiązanie mieszkańców kraju nad Wisłą do tradycji chrześcijańskich, a także na obecność Kościoła katolickiego w życiu społecznym i politycznym. Dodaje też, że w ostatnich latach, w Polsce znacząco wzrosło poczucie patriotyzmu, a rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zamierza działać na rzecz podnoszenia historycznej świadomości rodaków.

Reklama

"Rossijskaja Gazieta" wyjaśnia, że w polityce zagranicznej Polska stawia na Unię Europejską i NATO, ale jednocześnie chce być liderem wśród państw dawnego Układu Warszawskiego. Na końcu tekstu autorka odnosi się do stosunków polsko - rosyjskich, nazywając je trudnymi i zapewniając, że prędzej czy później "ta choroba minie".