Byli szefowie Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak i Stanisław Kluza znaleźli się na liście kolejnych świadków, którzy zostaną przesłuchani przez sejmową komisję śledczą ds. afery Amber Gold - poinformowała w środę szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS).
Reklama

Decyzje te zapadły podczas niejawnej części środowych obrad komisji.

"Ustaliliśmy listę świadków, przy czym w 99 proc. byliśmy zgodni" - powiedziała Wassermann. "Na liście są byli szefowie KNF Andrzej Jakubiak i Stanisław Kluza, zastępca szefa KNF pan Lesław Gajek, a także dyrektorzy departamentów z KNF" - wymieniła.

Dodała, że komisja nie wyraziła jedynie zgody na wniosek Krzysztofa Brejzy (PO), który proponował przesłuchanie dwóch kolejnych prokuratorów, ale - według Wassermann - uzasadnienie jego wniosku "nie przekonało komisji". "Jeżeli poseł Brejza zmieni uzasadnienie i poda argumenty, dla których przesłuchanie tych prokuratorów może być ważne, komisja w każdej chwili może zmienić stanowisko" - powiedziała.

Pytana, czy przesłuchany będzie były minister sprawiedliwości i prokurator generalny (tę ostatnią funkcję pełnił do końca marca 2010 roku) Krzysztof Kwiatkowski, odpowiedziała, że na razie nie ma takich planów. "Zastanawiam się, czy jest taka potrzeba, bo na ten moment, kiedy odszedł minister Kwiatkowski, ta sprawa była na tyle niezaawansowana, że wydaje się całkowicie prawdopodobne, że minister sprawiedliwości nie miał o niej wiedzy" - wskazała.

"Nie znajduję dzisiaj argumentów, że przesłuchanie ministra Kwiatkowskiego będzie konieczne, ale jeśli takie się pojawią, wrócimy do tematu" - dodała szefowa komisji śledczej.