Nieprzypadkowo Kongres 590, który ma promować polską gospodarkę, rodzimy przemysł, patriotyzm ekonomiczny jest zorganizowany właśnie tutaj. To jest dobry wybór - mówił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl w czwartek w Jasionce k. Rzeszowa, witając gości Kongresu 590.

Ortyl argumentował, że "Podkarpacie to dziś stolica przedsiębiorczości i innowacji". "To najlepsze miejsce na debaty o gospodarce" – wskazał. Przypomniał, że jedną z "inteligentnych specjalizacji" regionu jest lotnictwo i kosmonautyka. Zwrócił uwagę, że tradycje lotnicze Podkarpacia sięgają dwudziestolecia międzywojennego. "Tutaj działa klaster Dolina Lotnicza i 90 proc. firm polskiego przemysłu lotniczego" – wymienił Ortyl.

Nawiązał też do tego, że jednym z gości imprezy jest wokalista zespołu Iron Maiden i właściciel firmy zajmującej się serwisowaniem samolotów pasażerskich Bruce Dickinson. "Bruce Dickinson swoją życiową drogę zaczynał oczywiście od muzyki, żeby potem zająć się lotnictwem. Sam również zaczynałem swoje zawodowe życie od lotnictwa, konstruowałem samoloty, a teraz jako marszałkowi woj. podkarpackiego praca lotnicza towarzyszy mi nieodłącznie. Mamy więc trochę wspólnego z Brucem" - oświadczył Ortyl.

Zaznaczył jednocześnie, że Podkarpacie jest regionem konserwatywnym, "a jego mieszkańcy przywiązani są do tradycyjnych wartości". "Zwłaszcza ciężkiej, ale i twórczej pracy" – przekonywał.

Zwracając się do gości przybyłych na Kongres 590, marszałek woj. podkarpackiego powiedział, że ich "obecność to wyróżnienie, nobilitacja, ale również sygnał, że jako województwo zmierzamy w dobrym kierunku”.

Głównym celem Kongresu 590, który potrwa do piątku, ma być wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

Do podrzeszowskiej Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjadą również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney.