Podkreślił, że spotkanie prezydentów: Polski Andrzeja Dudy, Słowacji Andreja Kiski, Czech Milosza Zemana i Węgier Janosa Adera odbywa się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Szefowie państw będą rozmawiać o problemach młodego pokolenia w krajach V4, o budowie perspektywy rozwoju w obszarach pracy i edukacji i o tym, jak zatrzymać migrację młodych - powiedział minister Szczerski. Jak dodał, kolejny temat sesji to budowanie tożsamości Europy w oparciu o wartości, kulturę i historię.

Trzecia sesja z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej będzie dotyczyła bezpieczeństwa energetycznego Środkowej Europy ze szczególnym uwzględnieniem rynku gazu - poinformował prezydencki minister.

Reklama

Natomiast podczas roboczego lunchu szefowie państw V4 będą rozmawiać o pozycji Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej - dodał.

Prezydenci odwiedzą także Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej - zapowiedział Szczerski.

Polska przejęła 1 lipca rotacyjne roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. (PAP)