Sąd palestyński w Ramallah ogłosił w czwartek, że zapowiedziane na 8 października wybory lokalne w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu zostaną opóźnione z powodu konieczności rozpatrzenia dwóch skarg na procedury wyborcze - poinformował ruch Fatah.

Wysłuchanie skarg odbędzie się 21 września i 4 października - oznajmił sąd, nie podając jednak, kiedy wyda decyzje w ich sprawie.

Palestyńska centralna komisja wyborcza, uważana za organ niezawisły, oświadczyła, że popiera decyzję sądu, oraz zarządziła wstrzymanie przygotowań do wyborów. Komisja wyraziła nadzieję, że wkrótce zostanie wyznaczony nowy termin głosowania. Palestyńczycy mieli wybrać władze w 400 okręgach na Zachodnim Brzegu oraz 25 w Strefie Gazy.

Zawieszenie wyborów najprawdopodobniej przyczyni się do wzrostu napięć między dwoma palestyńskimi ruchami - islamistycznym Hamasem, który rządzi w Strefie Gazy, oraz umiarkowanym, popieranym przez Zachód Fatahem prezydenta Mahmuda Abbasa na Zachodnim Brzegu - oraz utrudni zakończenie sporu terytorialnego między nimi - pisze Associated Press.

Palestyńsko-palestyński rozłam przyczynił się do kwestionowania Abbasa jako przywódcy wszystkich Palestyńczyków i w przeszłości osłabiał jego pozycję negocjacyjną w rozmowach z Izraelem w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego.

Październikowe wybory miały być pierwszym od 10 lat prawdziwym sprawdzianem politycznego poparcia dla Fatahu i Hamasu - podkreśla AP. Rok po wyborach lokalnych w 2006 roku Hamas wyparł ze Strefy Gazy polityków lojalnych wobec Abbasa. Podejmowane od tamtego czasu wysiłki na rzecz pojednania spełzły na niczym, a oba ruchy wzmocniły kontrolę nad kontrolowanymi przez siebie terytoriami. Ostatnie palestyńskie wybory samorządowe odbyły się w 2012 roku, ale tylko na Zachodnim Brzegu, bez udziału Hamasu.

Wcześniej w czwartek kontrolowany przez Hamas sąd w Gazie poinformował, że zdyskwalifikował siedem list wyborczych wspieranych przez Fatah. W zeszłym tygodniu zdyskwalifikowano cztery listy Fatahu, w tym trzy w Strefie Gazy. Tym samym Fatah byłby odsunięty od wyborczej rywalizacji w 10 na 25 okręgów w kontrolowanej przez Hamas enklawie.

Fatah zaprotestował przeciw eliminacji jego list wyborczych, argumentując, że ma to na celu sabotaż całego głosowania, a decyzje podejmowane przez sądy w Strefie Gazy są "motywowane politycznie i bezprawne".

Rzecznik Hamasu w Gazie, Salah al-Bardawil, ocenił, że przełożenie terminu wyborów lokalnych to "decyzja polityczna, podyktowana sądowi przez Fatah i prezydenta Abbasa" w celu uniknięcia wyborczej porażki. Z kolei przedstawicielka Organizacji Wyzwolenia Palestyny na Zachodnim Brzegu, Hanan Aszrawi, podkreśliła, że "jest to bardzo negatywny sygnał pod adresem narodu palestyńskiego".(PAP)