Jestem przekonany, że w trakcie Światowych Dni Młodzieży będzie bezpiecznie - powiedział we wtorek w Krakowie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który był tam obecny na ćwiczeniach Państwowej Straży Pożarnej.

"Jestem przekonany, że będzie bezpiecznie. Co w mocy najbardziej profesjonalnie działających służb, to zostanie i praktycznie zostało przygotowane. Mówię o tym o tyle z ostrożnością, że nie wszystko do nas zależy. Przecież nie żyjemy w izolacji, nie jesteśmy wyspą bezludną. Świat nas otaczający nie jest zbyt bezpieczny” - powiedział dziennikarzom Zieliński.

Wtorkowe ćwiczenia dotyczyły ewakuacji grupy młodzieży, w której ktoś rozpylił nieznaną substancję, i dekontaminacji, czyli usunięcia szkodliwych substancji w tzw. ciągu kontaminacyjnym, składającym się z trzech namiotów pneumatycznych. Kolejne zadanie dotyczyło ewakuacji osoby z wysokości oraz ratownictwa drogowego.

„Dzisiejsze ćwiczenia doskonale obrazują szeroki zakres zadań, z jakimi muszą zmierzyć się strażacy. Statystycznie zaledwie co trzeci wyjazd dotyczy pożaru. Państwowa Straż Pożarna to szeroki zakres ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wysokościowego, drogowego, wodnego, technicznego. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Również jesteśmy przygotowani by właściwą pomoc nieść w tracie Światowych Dni Młodzieży” – powiedział rzecznik komendanta małopolskiej straży pożarnej st. kpt. Sebastian Woźniak.

Reklama

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będą czuwały m.in. dwuosobowe patrole piesze strażaków na Błoniach i 85 takich patroli w Brzegach. „Każdy strażak jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej, mamy również przygotowane przyczepy medyczne, na których znajdują się zestawy do udzielania pierwszej pomocy i nosze. Elementem, którym możemy się pochwalić, jest komponent medyczny, który spełnia wszelkie warunki szpitala polowego, umożliwiające udzielenie potrzebującym fachowej specjalistycznej pomocy medycznej przez lekarzy. Będzie funkcjonował zarówno na Błoniach, jak i na Brzegach” – dodał rzecznik.

Jak poinformował szef PSP st. bryg. Leszek Suski PSP do zabezpieczenia ŚDM łącznie przygotowanych jest 2400 strażaków PSP plus 500 z centralnego obwodu operacyjnego. Do tego dojdą m.in. kadeci Szkoły Aspirantów PSP.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.