Jednocześnie przedstawiciele miejskich służb zapewnili podczas wtorkowej konferencji w Częstochowie, że wszystkie drogi krajowe przechodzące przez miasto będą w tym czasie przejezdne, bez konieczności wprowadzania objazdów.

„To nie są rzeczy łatwe dla mieszkańców, ale myślę, że się do nich przyzwyczailiśmy, z uwagi na to, że ruch pielgrzymkowy w mieście to tradycja wielowiekowa, a i przyjazd papieża już przeżywaliśmy” – powiedział rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu (MZDiT) oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Częstochowie Maciej Hasik.

Od 27 lipca od godz. 10 do 28 lipca do godz. 18 zostanie wprowadzony czasowy plan zmiany organizacji ruchu, który – jak podkreślił Hasik – przede wszystkim związany jest z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom mszy św. z Franciszkiem. Hasik dodał, że plan został uzgodniony z odpowiadającymi za organizację pielgrzymki Franciszka służbami, m.in. z Biurem Ochrony Rządu.

Reklama

Strefą zamkniętą dla wszelkiego ruchu kołowego (także dla rowerów oraz dla pojazdów osób niepełnosprawnych) będzie teren wokół Jasnej Góry otoczony ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Sobieskiego, Wolności, Kościuszki, Armii Krajowej, Jana Pawła II, Rynek Wieluński, św. Rocha i św. Jadwigi. Ulice te – oprócz fragmentu ul. św. Rocha do ul. Jana Pawła II i Rynku Wieluńskiego – będą jednak otwarte dla ruchu.

Mieszkańcy i dostawcy będą mogli wjechać do tej strefy jedynie 27 lipca w godz. 15-18.

Reklama

Jednocześnie – jak zapewnił zastępca dyrektora MZDiT Stanisław Sosnowski – wszystkie drogi krajowe, które przechodzą przez Częstochowę, będą przejezdne, bez konieczności organizowania tam przejazdów.

Z kolei dla pielgrzymów, którzy przyjadą na uroczystości, przygotowanych zostanie 11 stref parkingowych. Organizatorzy szacują, że potrzebne jest miejsce dla 2,5-3 tys. autokarów.

Strefy te zostaną wydzielone m.in. na parkingach centrów handlowych oraz na kilkunastu ulicach, na których w tym czasie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Są to m.in. fragmenty takich ulic jak: Łódzka, Mirowska, Morenowa, Srebrna i Równoległa.

Aby ułatwić pielgrzymom przyjazd do Częstochowy, a mieszkańcom poruszanie się po mieście, już teraz organizatorzy kontaktują się z koordynatorami pielgrzymek np. w diecezjach i zachęcają, by parkować w tej części miasta, od której wjadą do Częstochowy.

Szczegółowe informacje o parkingach, zamkniętych trasach i innych zmianach mają być podane na stronach internetowych miejskich służb z wyprzedzeniem, a w dniach, w których obowiązywać będą zmiany, także na kilku tablicach informacyjnych, ustawionych na trasach wlotowych do miasta.

Pielgrzymi, którzy przyjadą autokarami, będą jednak musieli pokonać średnio 2-3 km – pieszo lub dodatkową komunikacją miejską.

Jak podał zastępca prezesa MPK Robert Madej, choć konieczne będzie wprowadzenie objazdów dla wybranych linii autobusowych, na niektórych autobusy będą jeździły dwa razy częściej – co 15 min. Zwiększy się również częstotliwość odjazdów tramwajów.

Sosnowski podał też, że w związku z przygotowaniami wizyty papieża w mieście wyremontowano m.in. nawierzchnię kilku ulic w sąsiedztwie Jasnej Góry, np. ul. Klasztornej. Kierowcy i motorniczy przeszli też szkolenia w kwestii bezpieczeństwa.

Podczas konferencji naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych w Częstochowie Stanisław Słyż przypomniał trasę przejazdu papieża wśród wiernych - po wylądowaniu przy Jasnej Górze. Pobiegnie ona od parkingu jasnogórskiego, ul. Klasztorną koło pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego, po wyznaczonych alejach na błoniach jasnogórskich i z powrotem do sanktuarium.

Następnie Franciszek uda się na prywatną modlitwę przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, a potem odprawi mszę św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Według szacunków może w niej wziąć udział nawet pół miliona wiernych.

Franciszek odwiedzi Polskę pod koniec lipca w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Oprócz spotkania z młodymi, 28 lipca papież przyjedzie też na Jasną Górę.

Franciszek będzie trzecim papieżem – po Janie Pawle II i Benedykcie XVI – który odwiedzi jasnogórskie sanktuarium.(PAP)