Przez trzy dni, między 14 a 16 lipca w Poznaniu przebywać będą relikwie Pier Giorgia Frassatiego, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1990 roku. Relikwie będą wystawione podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pier Giorgio Frassati (1901-1925) jest patronem studentów, zwłaszcza mających problem z nauką, orędownikiem w wielu trudnych sprawach. Przed beatyfikacją okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Relikwie Pier Giorgia Frassatiego peregrynować będą po Polsce przed przybyciem do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Jak poinformował PAP duszpasterz akademicki Kampusu Morasko w Poznaniu ks. Mateusz Napierała, podczas pobytu w stolicy Wielkopolski relikwiarz z ciałem błogosławionego będzie gościł w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, oraz w klasztorze oo. Dominikanów.

„Członkowie Duszpasterstwa Akademickiego Morasko, obierając kilka lat temu za patrona bł. Piotra Jerzego Frassatiego, wiedzieli, że jest on skutecznym i nieprzewidywalnym orędownikiem w naszych czasach. Franciszek, Benedykt XVI i Jan Paweł II wielokrotnie wskazywali bł. Frassatiego jako wzór dla młodzieży. My po prostu odpowiedzieliśmy na to wezwanie. Byliśmy u niego wielokrotnie, teraz on będzie u nas” – powiedział PAP ks. Napierała.

Duszpasterstwo Akademickie Morasko zrzesza przede wszystkim studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bł. Frassatiego jako patrona nadał duszpasterstwu w 2013 roku metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. W tym samym roku duszpasterstwo pozyskało relikwie błogosławionego.

Ks. Mateusz Napierała podkreślił, że obecność relikwii bł. Pier Giorgia Frassatiego ma przygotować na Światowe Dni Młodzieży nie tylko młode osoby jadące do Krakowa, ale także tych, którzy pozostaną w Poznaniu. 14 lipca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, modlitwom przy relikwiarzu towarzyszyć będzie prezentacja twórczości błogosławionego. W wydarzeniu wezmą udział artyści: Krzysztof Antkowiak i Aleksander Machalica.

Pier Giorgio Frassati urodził się 6 kwietnia 1901 w Turynie. Jego ojcem był Alfredo Frassati, dziennikarz i polityk, właściciel i wieloletni szef dziennika "La Stampa", senator Królestwa Włoch i Republiki Włoskiej.

Jako nastolatek, w czasie pierwszej wojny światowej Pier Giorgio wysyłał swoje oszczędności żołnierzom. Po maturze wybrał studia na inżynierii górniczej na Politechnice w Turynie, ponieważ chciał pracować u boku górników. W czasie studiów rozpoczął działalność w katolickich organizacjach, między innymi w Akcji Katolickiej, angażując się w niesienie pomocy najbiedniejszym.

W 1922 roku wstąpił do III zakonu świętego Dominika. Często oddawał potrzebującym swoje pieniądze. Prawdopodobnie w czasie swej pracy dobroczynnej wśród biednych zaraził się polio. Zmarł na tę chorobę 4 lipca 1925 roku, miał 24 lata. 20 maja 1990 roku Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym.

W 2008 roku relikwie Pier Giorgio Frassatiego towarzyszyły Światowym Dniom Młodzieży z Benedyktem XVI w Sydney w Australii. (PAP)