"Ostrzegamy obywateli USA przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi w całej Europie" - głosi wydany przez Departament Stanu komunikat. Alert ten obowiązywać ma do 31 sierpnia 2016 roku.

Celem ataków mogą być atrakcje turystyczne, centra handlowe, restauracje i środki transportu - ostrzega Departament Stanu.

Według Waszyngtonu wielkie tłumy turystów, jakie w miesiącach letnich będą zwiedzać Europę, mogą stanowić atrakcyjne cele dla "terrorystów planujących ataki w miejscach publicznych, zwłaszcza podczas dużych wydarzeń".

Reklama

Departament Stanu przypomina na swych stronach, że we Francji odbędą się mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2016 i "stadiony, strefy kibica" oraz "inne miejsca związane z tymi wydarzeniami lub ich obsługą medialną" mogą być celem zamachów, tak jak i inne imprezy sportowe.

Zwraca też uwagę, że Światowe Dni Młodzieży przyciągną do Polski między 26 a 31 lipca około 2,5 mln wiernych i ze względu na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęte przez polskie władze amerykańscy turyści powinni być przygotowani na częste i skrupulatne kontrole.(PAP)