Wprowadzenie ceł UE wobec Rosji i Białorusi będzie „bardzo dużą pomocą dla rolników” - powiedział w piątek dziennikarzom w Brukseli minister ds. europejskich Adam Szłapka.

„Będą wprowadzone cła na towary z Rosji i Białorusi. To jest niezwykle ważna informacja” – powiadomił Szłapka w czasie szczytu UE.

„Chodzi przede wszystkim o to, że trzeba być skutecznym. Nie można było wprowadzić sankcji, bo do tego potrzebna jest jednomyślność. Wiemy, że jest jedno państwo, które się temu sprzeciwia. Decyzja o tym, że zostaną wprowadzone 50-procentowe cła na te produkty, jest w zasadzie taką decyzją o tym, że to są cła zaporowe. To w zasadzie eliminuje import tych produktów z Rosji i Białorusi” – powiedział polski minister.

Wskazał, że takiej decyzji oczekiwali polscy i europejscy rolnicy, a przede wszystkim Ukraina.

Podwyższenie ceł na import do UE

Komisja Europejska zaproponowała w piątek podwyższenie ceł na import do UE zbóż, nasion oleistych i produktów zbożowych z Rosji i Białorusi, w tym pszenicy, kukurydzy i słonecznika. Cła te mają być wystarczająco wysokie, aby w praktyce ograniczyć wwóz tych towarów do Unii.

Propozycja nie dotyczy tranzytu zbóż, nasion oleistych i produktów zbożowych z Rosji i Białorusi do krajów trzecich. Nowe cła mają być wystarczająco wysokie, aby zniechęcić do obecnego importu. W zależności od konkretnego produktu wzrosną one albo do 95 euro za tonę, albo do cła ad valorem (ustalane w stosunku do wartości produktu) w wysokości 50 proc.

W 2023 r. Rosja wyeksportowała do UE 4,2 mln ton zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych o wartości 1,3 mld euro. Białoruś z kolei 610 tys. ton o wartości 246 mln euro.

Szłapka dodał, że ważne jest także, że zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów będą mogły być wykorzystane na finansowanie pomocy militarnej dla Ukrainy. „Duża (w tym) rola Polski. To jest jedna z decyzji, która została wspólnie uzgodniona podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego” – powiedział.