Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama wezwał Władimira Putina do wstrzymania bombardowań oddziałów syryjskiej opozycji. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali telefonicznie w nocy czasu polskiego.

Według komunikatu Białego Domu, Obama i Putin rozmawiali na temat porozumienia w sprawie Syrii, zawartego 11 lutego w Monachium. Prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o konieczności jak najszybszego rozpoczęcia dostarczania pomocy humanitarnej dla mieszkańców tego kraju i wprowadzeniu w życie zawieszenia broni.

Obama wezwał Rosję, by zaczęła odgrywać konstruktywną rolę, przede wszystkim poprzez zaprzestanie bombardowań sił umiarkowanej opozycji, którą wspierają Stany Zjednoczone. W komunikacie Biały Dom poinformował również, że prezydent USA zaapelował do Rosji i do ukraińskich separatystów, by wypełnili zobowiązania zawarte w porozumieniu z Mińska.

Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie rozejmu i umożliwienie obserwatorom OBWE pełnego dostępu do wschodniej części Ukrainy. Obama wezwał też obie strony konfliktu do szybkiego uzgodnienia procedur wyborczych na wschodniej Ukrainie - zgodnych ze standardami OBWE.