Dla rządu opinia Komisji Weneckiej ma znaczenie - deklaruje poseł PiS Michał Wójcik. Delegacja Komisji Weneckiej kończy dwudniową wizytę w Polsce, której celem jest wydanie opinii w sprawie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Michał Wójcik powiedział w radiowej Jedynce, że PiS-owi bardzo zależy na zakończeniu sporu wokół Trybunału. Wyraził nadzieję, że opinia Komisji Weneckiej się do tego przyczyni. "Jeśli będzie negatywna, nic takiego również się nie stanie, jest to pewien sygnał" - powiedział Wójcik.

Poseł dodał, że wizyta Komisji nie jest niczym nadzwyczajnym, to gremium doradcze Rady Europy istnieje ponad 25 lat. Wydawała ponad 500 opinii w 50 krajach, między innymi w Belgii, Lichtensteinie, Islandii.

Przedstawiciele organu Rady Europy spotkają się dziś z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, prezesem Trybunału Konstytucyjnego i ministrem sprawiedliwości.

Opinia dotycząca praworządności w Polsce ma być gotowa w połowie marca. Poprosił o nią szef MSZ Witold Waszczykowski, a wszystko przez liczne protesty, które echem odbiły się także w Parlamencie Europejskim.