Premier była pytana na konferencji prasowej, jakie są jej oczekiwania ws. trwającej wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Polsce i czy polski rząd zamierza wziąć pod uwagę rekomendacje, które ona wyda.

- Wierzę w to głęboko, że Komisja Wenecka wnikliwie zapozna się z faktami, zapozna się z dokumentami - powiedziała Szydło.

Dodała, że przygotowano dla przedstawicieli Komisji "bardzo szczegółowe, bardzo rzetelne materiały", i że dojdzie do serii spotkań członków Komisji m.in. z polskimi politykami i działaczami organizacji pozarządowych.

Szefowa rządu podkreśliła, że ma "głębokie przekonanie, że wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej jest dobrą okazją do tego, by pokazać powody zmian w TK, które musieliśmy przeprowadzić w Polsce".

Jak dodała, w tej chwili należy poczekać na zalecenia Komisji. "I w zależności od tego, jakie będą końcowe wnioski, wtedy będę mogła się odnieść do tego, w jakim stopniu ta opinia wyczerpuje przedmiot naszej dyskusji i będziemy mogli do tej opinii się ustosunkować" - zaznaczyła premier Szydło.