Polska jest skłonna wspierać działania zmierzające do zatrzymania fali imigrantów zanim dotrą oni do Europy. Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski powiedział w radiowej Jedynce, że nasz kraj może się w to angażować finansowo.

Polska jest skłonna partycypować w związanych w tym wydatkach proporcjonalnie do swoich możliwości finansowych. Senator Jan Maria Jackowski uważa bowiem, że lepiej jest w ten sposób rozwiązywać problem imigrantów, niż proponując im przyjazd na teren Unii Europejskiej czy Polski.

Senator PiS przypomniał, że osoba migrująca uzyskuje status uchodźcy w pierwszym kraju, do którego dociera. Jeżeli więc ktoś uchodzi ze swojego kraju i przyjeżdża na przykład do Turcji, to ma tam status uchodźcy. Zgodnie jednak z prawem międzynarodowym, w kolejnym państwie, do którego dociera ta osoba, jej status jest już dyskusyjny.

Premier Beata Szydło zadeklarowała, że Polska przeznaczy w tym roku na pomoc dla syryjskich uchodźców 3 miliony euro. Szefowa polskiego rządu mówiła o tym wczoraj w Londynie podczas międzynarodowej konferencji darczyńców dla Syrii.