Przewodniczący niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że Unia Europejska powinna rozmawiać z rządem w Warszawie na temat zmian w polskim Trybunale. Profesor Andreas Vosskuhle powiedział, że polskie władze mogły posunąć się za daleko.

Pytany czy Unia Europejska powinna interweniować po zmianach Trybunale Konstytucyjnym Vosskuhle mówił, że mamy do czynienia z poruszaniem fundamentów i że trzeba wejść w dyskusję na ten temat, w domyśle - dyskusję między Komisją Europejską a Polską. Niemiecki prawnik wyraził nadzieję, że rozpoczęty właśnie dialog między Brukselą a Warszawą przyniesie owoce.

W wywiadzie dla publicznego radia Deutschlandfunk oraz telewizji Phoenix Vosskuhle dodawał, że w przypadku zmian przeprowadzonych w Polsce chodzi nie tylko o inną tradycję prawną. Wiele przemawia za tym, że Polskie władze mogły pójść o krok za daleko - stwierdził.

Przewodniczący niemieckiego Trybunału podkreślał, że niezależne instytucje stojące na straży konstytucji są częścią europejskiej tożsamości.