Szef MSZ zapowiada "podsumowanie i uzupełnienie" traktatu o przyjaźni z Niemcami. W tym roku obchodzimy 25-lecie jego przyjęcia.

Szef MSZ zapowiada "podsumowanie i uzupełnienie" traktatu o przyjaźni z Niemcami. W tym roku obchodzimy 25-lecie jego przyjęcia. Witold Waszczykowski, przyjmując w Warszawie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera, zapowiedział podsumowanie i uzupełnienie dokumentu o elementy, które można poprawić.

Obecne stosunki z Niemcami minister Waszczykowski uznał za dobre i oparte na solidnych fundamentach, oraz szczere. Przypomniał, że przyjazd ministra Steinmeiera to rewizyta - w listopadzie minister Waszczykowski był z wizytą w Berlinie. Dodał, że minister Steinmeier to "dobry przyjaciel Polski"

Szef niemieckiej dyplomacji nawiązał do trudnej historii obu narodów, oraz do okupacji Polskę przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Jak podkreślił, to ważny element trudnych stosunków z Polską, a Niemcy ponoszą za to "wyraźną odpowiedzialność". Dodał, że przyjaźń między Warszawą i Berlinem trwa nawet wtedy gdy obie stolice mają różne stanowiska. "Lepiej rozmawiać ze sobą, niż o sobie" - dodał.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ma dziś w planach także spotkanie z premier Beatą Szydło.